Gramofon to jeden z najbardziej specyficznych sprzętów audio dostępnych na rynku. Aby dźwięki dobrze brzmiały należy dbać o wszystkie składowe elementy tego charakterystycznego, muzycznego produktu.

Warto jednak pamiętać, że aby wydobyć jak najwyższą jakość z głębi gramofonu, trzeba skupiać się na jego składowych, czyli: napęd, ramię, wkładka. Niestety wielu amatorów uważa, że startowy pakiet winylowych dźwięków im wystarczy.

O ile trudno modyfikować i wymieniać ramię gramofonu – w przeciwieństwie z wkładką mamy duże pole do popisu. Wkładka gramofonowa jest elementem, który odbiera drgania igły z gramofonu i przetwarza na sygnał akustyczny.

Jak łatwo się domyśleć – rodzaj jakość wydobywanego dźwięku zależy właśnie od użytej wkładki. Na rynku istnieje szeroki wybór tych elementów, tylko która z nich jest warta uwagi? Przede wszystkim taka, która będzie idealnie pasować do sprzętu, który posiadamy.

Aby dobrze dobrać wkładkę gramofonową, musimy pomyśleć o:

  • wadze, która musi być dobrana odpowiednio do modelu gramofonu,
  • szlifie igły, który odpowiada za wydobywanie się najbardziej szczegółowych dźwięków
  • nacisku igły na płytę, która zależnie od siły przyciśnięcia pozwala na ustawienie wydźwięku: niższego, lżejszego, bardziej przestrzennego itd.
  • walorach estetycznych, które zależą od indywidualnego poczucia

Warto jednak pamiętać, aby skonsultować taki zakup z ekspertami lub osobami, które wypowiadają się na forach.

To doświadczenie innych winylowych fanów pozwoli nam osiągnąć wymarzone efekty dźwiękowe, a my tym indywidualną satysfakcję.