Urządzenie do wyszukiwania sygnału radiowego, jakim jest tuner FM, charakteryzuje się następującą funkcją: przekształca sygnał analogowy na cyfrowy, co zapewnia dużo większą jakość słyszanego dźwięku, niż prosto z radia. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo propozycji tunerów FM. Ceny zaczynają się od 50 złotych. Najdroższe tunery można spotkać nawet za kilka tysięcy złotych.

Czym się różnią między sobą? Przede wszystkim chodzi o jakość przetwarzania sygnału, wagę urządzenia czy jego wielkość. Przy wyborze tunera FM należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby proponowany dźwięk był przyzwoitej jakości, czyli należy go zwyczajnie wypróbować. Drugą ważną sprawą jest fakt, aby pamiętać o odległości, czyli zasięgu działania proponowanego sprzętu – im większa odległość tym lepiej przetwarzany sygnał. Pozostają również aspekty bardziej estetyczne, takie jak wielkość wyświetlacza (na którym może być wyświetlana zarówno jedynie obecna częstotliwość, ale dodatkowo nazwa artysty czy konkretnej piosenki).

Cechę, na którą także należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego tunera FM jest sposób zasilania. Oczywiście konkretne sprzęty różnią się między sobą w zależności od tego, czy będą służyły w samochodzie osobowym, busie lub ciężarówce. Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie sugerować się ceną, a opiniami na temat konkretnych modeli lub metodą sprawdzania proponowanych produktów samodzielnie. Nigdy nie będziemy pewni, czy konkretny model sprosta naszym oczekiwaniom, dopóki nie poddamy go naszej indywidualnej, surowej ocenie.