Przy wyborze różnego rodzaju głośników, należy kierować się kilkoma ważnymi kryteriami. Dotyczy to również głośników podstawkowych. Pierwszym ważnym aspektem są nasze preferencje dotyczące dźwięku. Aby dokonać słusznego wyboru, należałoby wypróbować interesujące nas pozycje. W podjęciu decyzji może pomóc nam zwrócenie uwagii na kolumny głośnikowe – posiadają one tzw. układ dwudrożny, który potencjalnie zapewnia większą spójność dźwięku lub układ trójdrożny, który z kolei charakteryzuje się lepszą jakością odtwarzania tonów średnich.

Oprócz powyższego kryterium, ważne jest, aby pamiętać o rodzaju magnesu występującego w potencjalnym sprzęcie, gdyż ten odpowiedzialny jest za głębokość dźwięku oraz przestrzeń wydobywającą się z głośników. Głośniki podstawkowe charakteryzują się dość niskim basem, a fanatycy głośniejszego odtwarzania mogą nie być usatysfakcjonowani proponowaną jakością. Należy jednak pamiętać, że na rynku istnieje wiele rozwiązań uzupełniających, które pozwolą na ulepszenie odtwarzanych dźwięków i zapewnienie pożądanego efektu. Jednym z nich jest kupno subwoofera, który dzięki posiadaniu wbudowanego wzmacniacza – poprawia doznania słuchowe u odbiorcy. Między innymi umożliwia zmianę częstotliwości, a także ustawienie wyższego poziomu basu. Wszelkie wymienione wyżej kryteria z pewnością są niezbędne, jeśli chodzi o potencjalne kupno głośników podstawkowych.

Należy jednak pamiętać, że pierwszorzędnym aspektem jest konieczność odsłuchu – w celu dobrania sprzętu do naszych indywidualnych potrzeb muzycznych.