Subwoofer, czyli urządzenie stereo, które służy do odtwarzania dźwięków o niskich częstotliwościach. Ten dodatkowy głośnik wzmacnia i rozszerza propozycję odsłuchu najczęściej w kinach domowych. Czasem instalowany jest nawet w samochodach.

Z reguły urządzenie sporych wymiarów, nie cieszy się dobrym designem. Zaletą jednak jest to, że ludzkie ucho nie wie skąd pochodzą tak niskie dźwięki. Brak umiejętności lokalizacji pozwala więc na ustawienie subwoofera w miejsce niekoniecznie widoczne: pod biurkiem, w kącie, pod siedzeniem w samochodzie.

Nie mniej jednak według fanatyków dobrej jakości dźwięków jest to urządzenie bez którego nie można być w pełni zadowolonym. A dodatkowo należy wspomnieć o dwóch podkategoriach. Subwoofer pasywny, czyli wersja zdecydowanie tańsza, nie zawiera wbudowanego wzmacniacza.

Drugi rodzaj, czyli aktywny, cieszy się już większą popularnością, posiada wbudowany wzmacniacz i filtr dolnoprzepustkowy. Zaletą takiego rozwiązania jest praktyczność – nie musimy myśleć o dodatkowym wzmacniaczu, bo jest on w zestawie. Subwoofer aktywny cieszy się większym zainteresowaniem właśnie z powyższych względów.

Zajmie znacznie mniej miejsca niż jego konkurent, do którego należy dokupić oddzielny wzmacniacz, a on sam jest traktowany jedynie jako dodatkowy głośnik. Podsumowując podział na rodzaje subwooferów, lepiej zainwestować w wersję aktywną, ponieważ nie musimy martwić się o dodatkowe wydatki, zapewniając odsłuch czystych i wyraźnie niskich dźwięków w jednym urządzeniu.